Zwalczanie Pcheł Warszawa

DEZYNSEKCJA PCHEŁ

Telefon: 502-994-993

Noszące ciężar odpowiedzialności za przenoszenie śmiertelnych dla milionów ludzi pałeczek bakterii dżumy – pchły, stały się synonimem plagi i pomoru. Nie należy się dziwić antypatii do tych stworzeń, ponieważ trudno wskazać znaczenie gospodarcze czy społeczne tych owadów dla ludzi. Mimo to decydując się na dezynsekcję pcheł warto znać ich cykl rozwojowy i sposób na życie, aby skuteczniej dobrać środki.

Z ŻYCIA PCHEŁ – STADIA ROZWOJU

Pchły znane są ze stadium dorosłego, w którym pasożytują na żywicielu. Rzucają się w oczy, ponieważ są bardzo ruchliwe, a znalazłszy się na otwartej przestrzeni potrafią wysoko i daleko skakać. Prawda jest jednak taka, że owady w tym stadium stanowią zaledwie 5% wszystkich stadiów, które rozwijają się w tym czasie w okolicy. W praktyce oznacza to, że na każdą dorosłą pchłę przypada 19 jaj i larw w różnym stadium rozwoju. Mając tą świadomość podejmiemy szerzej zakrojoną walkę z pasożytami niż jedynie wyłapanie znalezionych w sierści osobników.

Pchły – rozmnażanie

Samica pcheł może złożyć jaja na żywicielu lub w jego legowisku już po 24-48 godzin od pierwszego posiłku. Jeśli złoży je na zaatakowanym zwierzęciu, to odpadną one po pewnym czasie znajdując się w jego naturalnym środowisku. Jaja i wyklute z nich larwy są w zasadzie nie dostrzegalne dla ludzkiego oka.

Larwy – dojrzewanie

Larwy wykluwają się z jaj w przeciągu 2-5 dni. Dalsze ich życie można opisać w kilku punktach:

  • Odżywianie – organicznymi szczątkami i odchodami dorosłych pcheł
  • Długość trwania stadium – 1-2 tygodni
  • W ostatnim stadium rozwoju przygotowują się do przepoczwarzenia przez zawinięcie w kokon.

Cały cykl w optymalnych warunkach może zająć około miesiąca.

Poczwarki

Cechuje je wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. W razie potrzeby rozwój zostaje wstrzymany, a sama pchła nie uwolni się z kokonu, dopóki w pobliżu nie znajdzie się nosiciel. Wynika to z faktu, że nie przeżyła by długo bez żywiciela.

DEZYNSEKCJA PCHEŁ

Dezynsekcja pcheł ma na celu usunięcie zarówno dorosłych osobników, co jest stosunkowo proste, jak i larw oraz poczwarek. Największym wyzwaniem jest likwidacja tych ostatnich, ponieważ są one uodpornione w znaczącym stopniu na środki chemiczne, a także temperaturę i wilgoć. Na szczęście istnieją skuteczne metody dezynsekcji.

LIKWIDACJA PCHEŁ WARSZAWA

Pchły zaliczane do podgromady owadów uskrzydlonych, wtórnie bezskrzydłych nie umieją latać, za wyjątkiem sytuacji, gdy żywicielem stanie się ptak. Za to zdolności skoczne zachwycają wielu naukowców i zwykłych ludzi. Dzięki czemu pchła może w tak specyficzny sposób się przemieszczać? I jakie inne cechy budowy pchły mogą zwrócić naszą uwagę?

GATUNKI PCHEŁ WYSTĘPUJĄCE W POLSCE

Do niedawna rozróżniano ponad 2 tysiące gatunków pcheł z ponad 240 rodzajów. W miarę zgłębiania wiedzy, klasyfikowane są kolejne gatunki. Ponieważ trudno wymienić wszystkie -warto skupić się na najpopularniejszych, które możemy spotkać naszym kraju. Często zyskują nazwę od swojego ulubionego żywiciela lub naturalnego środowiska. Należą do nich:

  • Pchła ludzka
  • Pchła szczurza
  • Pchła piaskowa
  • Pchła kocia
  • Pchła psia.

Mimo swoich ulubionych siedlisk, gatunki mogą atakować również inne zwierzęta lub ludzi.

BUDOWA ANATOMICZNA PCHEŁ

W 0,5 cm ciele pchły znajdujemy proste narządy warunkujące ich przetrwanie. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Bocznie spłaszczone ciało otoczone twardym oskórkiem
  • Narządy gębowe typu kłująco-ssącego pozwalające przebić skórę i wysysać krew
  • Krótkie czułki
  • Skoczne odnóża pozwalające na skoki nawet na wysokość 20 cm i odległość ok 2 metrów

Wygląd i stadia rozwoju larwy

Zwalczanie pcheł WarszawaBeznogie larwy wylęgają się z pozostawionych przez dorosłą samicę jaj. Chowają się w ciemne miejsca i w trzech stadiach przeobrażają. W końcowym etapie rozwoju tworzą kokon i przepoczwarzają do stadium dorosłego owada. W razie braku żywiciela w otoczeniu lub niesprzyjających warunków, mogą pozostać w kokonie przez dłuższy czas.

LIKWIDACJA PCHEŁ – NA CZYM POLEGA

Istnieją środki profilaktyczne i doraźne, które wspomagają likwidację pcheł. Cechują się one różnym stopniem skuteczności i zakresem działania. Zaliczamy do nich:

  • Obroże przeciwpchelne
  • Pudry przeciwpchelne
  • Środki owadobójcze w areozolu
  • Proszki owadobójcze
  • Atomizery owadobójcze.

Pomocne może okazać się też częste odkurzanie czy pranie tkanin w roztworze z octem. Warto zwracać uwagę na zachowania zwierząt domowych, przy czym trzeba mieć świadomość, że silny świąd występuje jedynie u tych, które reagują alergicznie.

Likwidacja, usuwanie pcheł – 1 zabieg w roku zwalcza pchły i zabezpiecza np. piwnice, mieszkania przed ich wylęgiem (4 stadia rozwoju) Dezynsekcja pcheł. Drobny, bezskrzydły owad pasożytniczy, zazwyczaj o brunatnym ubarwieniu. Przednie i środkowe nogi pchły są krótsze, a tylne — dłuższe. Te silne, pokryte kolcami odnóża oraz bocznie spłaszczone ciało umożliwiają szybkie poruszanie się między włosami lub piórami żywiciela. Krótkie, sterczące ku tyłowi szczecinki pokrywające owalne ciało ułatwiają pasożytowi przemieszczanie się do przodu, ofierze zaś utrudniają pozbycie się go. Mała głowa owada jest wyposażona w kłujkę, która służy do przebijania skóry żywiciela i wysysania krwi. Pchła jest niesłychanie skoczna. Na przykład pchła ludzka (Pulex irritans), mająca ok. 3 mm długości, potrafi skoczyć na odległość ponad 30 cm i na wysokość 20 cm.