Usuwanie Os Warszawa

USUWANIE OS WARSZAWA

Telefon interwencyjny: 502 994 993

Likwidacja gniazd os Warszawa wykonuję od godz. 7:00 do godz. 21:00, jednym zabiegiem środkami chemicznymi działającymi do 48 godzin, bez demontażu elementów zasłaniających gniazdo. Gwarancja do wiosny następnego roku.
Cena za zwalczanie gniazda, roju os w Warszawie zaczyna się od 130 złotych w zależności od usytuowania gniazda. Koszt ustalamy w czasie rozmowy telefonicznej. Nie doliczamy za dojazd i innych ukrytych kosztów.

Jesteśmy w stanie zlikwidować każde gniazdo umieszczone do wysokości około 15 – 18 metrów, ewentualnie skorzystać z podnośnika.
Usunięcie gniazda os nie zawsze rozwiązuje problem. Aby nie zostało ono odbudowane, należy przede wszystkim zneutralizować rój, a w szczególności królową. Nie jest to łatwe, ponieważ większość owadów nie przebywa w gnieździe.
Dodatkowym utrudnieniem jest jego umiejscowienie.

Jak znaleźć gniazdo os?

Można tego dokonać przez obserwowanie robotnic zanoszących do gniazda jedzenie, a może to odbywać się tylko w dzień. Ich tor lotu jest jeden, od pokarmu dla larw, do miejsca stałego pobytu królowej. Tak się śpieszą, że wchodzą szybko w jakiś jeden lub czasami w drugi tuż obok otworek, za którym znajduje się gniazdo, pokazując jego lokalizację.

Nasza firma stosuje skuteczne metody, które pomogą pozbyć się niechcianych owadów z Państwa okolicy.

Zwalczanie os Warszawa i okolice

Telefon interwencyjny: 502 994 993

Ażeby skutecznie usunąć gniazdo os trzeba najpierw dokładnie poznać ich cykl rozwoju, budowę gniazd i zwyczaje.
Osy z rodzaju Polistes mają niezwykłe umiejętności inżynieryjne. Dlaczego można tak powiedzieć?

Owady te do budowy i konserwacji skomplikowanych gniazd używają szczególnego papieru, który same produkują. Zbierają włókna roślinne oraz drewniane wiórki z najróżniejszych miejsc, takich jak powalone pnie, słupy ogrodzeniowe i telefoniczne czy materiały budowlane. Potem bogaty w celulozę budulec przeżuwają, dodając kleistą wydzielinę zawierającą dużo białka. W rezultacie powstaje masa, która po wyschnięciu tworzy lekki, a zarazem mocny, wytrzymały papier. Może on — dzięki specyficznym właściwościom wydzieliny gruczołów ślinowych os — wytwarzać i absorbować ciepło. Dlatego w plastrze, gdzie rozwija się potomstwo, w chłodne dni panuje odpowiednia temperatura.

Osa buduje gniazdo niejako „kęs po kęsie”. Efektem jej pracy jest wodoszczelna, przykryta papierowym „parasolem ochronnym” struktura składająca się z sześciokątnych komórek. Właśnie taki kształt komórki łączy w sobie wytrzymałość z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni. Osy żyjące w wilgotniejszym klimacie po prostu dodają do budulca więcej śliny, która polepsza wodoszczelność. Jednak na założenie gniazda owady te i tak wybierają miejsce pod jakimś występem zapewniającym ochronę. Gniazdo jest skierowane ku dołowi i zawieszone na trzonku (styliku). Osy nie niszczą środowiska — w przeciwieństwie do człowieka, który produkując papier, robi to ze szkodą dla powietrza, wody i gleby.

Nic zatem dziwnego, że wytwory os badają architekci i naukowcy, by uzyskać lekkie, mocne, bardziej elastyczne i biodegradowalne materiały budowlane.

GNIAZDA, KTÓRE POMIESZCZĄ SETKI OS

Można się zachwycać konstrukcją gniazda, ale kiedy człowiek uświadomi sobie, ile zabójczych owadów tam mieszka, zwykle zachwyt słabnie. Setki os może bowiem zabić nawet zdrowego człowieka, jeśli zechcą zaatakować. Oczywiście, to tylko czarny scenariusz, który w większości wypadków nigdy się nie spełni, jednak…

CO KRYJE GNIAZDO OS?

Gniazdo os jest konstruowane w taki sposób, aby chroniło młode pokolenie owadów i ich królową. Paradoksalnie większość z młodych os i tak zginie wraz z nastaniem zimy, ale dla tej nielicznej gromady, która przetrwa, osy podejmują niezwykłe starania.

Budowa gniazda rozpoczyna się wiosną, kiedy to królowa próbuje zbudować nową kolonię. Jeśli ma szczęście pomogą jej inne, bezpłodne osy. W większości wypadków będzie musiała jednak najpierw w samotności skonstruować część schronienia. Tworzy zatem komory lęgowe z przeżutego, miękkiego drewna, które w połączeniu ze śliną daje coś na wzór papieru. W tak przygotowanym domu, wychowuje pierwsze robotnice, które potem przejmą zadanie rozbudowania gniazda i karmienia larw.

Ukończone gniazdo:

  • Może składać się z kilku plastrów
  • Jest trwałe
  • Jest wodoodporne
  • Mieści nawet kilkaset osobników
  • Jest objęte programem ochrony przez rój
  • Stanowi centrum życia roju.

Gdzie osy budują gniazda?

W zależności od gatunku osy mogą mieć różne przyzwyczajenia. Zasadą jest, że gniazdo umiejscawiają w pobliżu źródła pożywienia. W naturalnych warunkach, mogą to być:

  • Opuszczone dziuple drzew
  • Zagłębienia i dziury w ziemi
  • Opuszczone stare domostwa z niezaadoptowanymi strychami.

Jednak z powodu postępującej urbanizacji, osy często szukają siedliska w pobliżu człowieka, gdzie pełnią rolę pasożytów. W takich miejscach znajdują schronienie w:

  • Drewnianych strychach i podbitkach dachowych
  • Pobliżu drewnianych płotów
  • Garażach
  • Drewnianych wiatach
  • Sprzętach placów zabaw
  • Zabudowaniach gospodarczych i.t.p.

Posiadanie takiego gniazda w pobliżu domu jest uciążliwe i stanowi potencjalne zagrożenie. Ponieważ owady nie oddalają się daleko od nich, jeśli założą niedaleko kolonię, możemy się spodziewać częstej ich obecności w naszym domu.

ZABÓJCZE OSY – KIEDY NIEBEZPIECZNE?

Wizualnie podobne do pożytecznych dla człowieka pszczół osy często stają się trudną do usunięcia plagę. Ich natręctwo, pasożytnictwo i brak bojaźni przed człowiekiem często rodzi konflikt interesów. W rezultacie walka człowieka z osami nieraz przybiera formę wojny terytorialnej. Prowadzona przez osoby nie znające się na tym – w najlepszym razie nie przynosi efektów, a w najgorszym kończy się atakiem osy.
Usuwanie Os w Warszawie

NIE UŻĄDLENIE OSY JEST NAJGORSZE

Wbrew pozorom to nie samo użądlenie osy jest najgorsze. Choć może być bolesne, dużo groźniejsza jest reakcja naszego organizmu na składniki wstrzykniętego jadu. U zdrowego człowieka normalną reakcją jest:

  • Zaczerwienienie
  • Opuchlizna w miejscu użądlenia.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób reagujących alergicznie na atak. U nich najczęściej występują:

  • duszności,
  • kaszel,
  • osłabienie,
  • zasłabnięcie,
  • uogólniona pokrzywka.

Zejścia śmiertelne spowodowane są właśnie wstrząsem anafilaktycznym następującym po użądleniu.

DLACZEGO UŻĄDLENIE JEST TAK NIEBEZPIECZNE?

Użądlenie jest bardzo niebezpieczne z dwóch powodów:

  • nikt nie jest uodporniony na jad osy – nawet gdy wcześniej nie występowały reakcje alergiczne, to nie ma gwarancji czy podczas kolejnego ataku owada nie pojawią się;
  • osoba alergiczna, która zostanie użądlona, ma mało czasu na otrzymanie pomocy.
  • W związku z powyższym istotne jest natychmiastowe udzielenie pomocy osobie, która miała kontakt z osom. Polega on w pierwszej kolejności:
  • na wezwaniu pogotowia
  • ułożeniu pacjenta z uniesionymi nogami
  • wstrzyknięciu adrenaliny i podaniu sterydu.

Ostatni z wymienionych kroków powinien wykonać sam chory w czasie nie dłuższym niż 15 min od użądlenia, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Nie sprawdzaj, czy jesteś uczulony!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, reakcja alergiczna może się pojawić dopiero podczas kolejnego wstrzyknięcia jadu. Dlatego osoby pracujące przy usuwaniu gniazd muszą zadbać o stosowny strój ochronny. Mając w okolicy gniazdo os lepiej się go pozbyć za pomocą firmy usuwającej tego typu owady.

CZYM ŻYWIĄ SIĘ OSY?

Odpowiedź na pytanie co stanowi pokarm os nie jest oczywista. Wynika to z faktu, że inaczej odżywiają się larwy, inaczej dorosłe osobniki, a dieta każdego z gatunków będzie zależna od uwarunkowań terytorium, które zajmują i sposobów ekspansji.

Aby uprościć sprawę i nie wdawać się w zbędne dywagacje, zajmijmy się gatunkami występującymi w Polsce.

SEZONOWOŚĆ DIETY OS

Z zasady osy są wszystkożerne. Oznacza to, że równie dobrze mogą spożywać pokarmy roślinne, jak i zwierzęce. Jako gatunek drapieżny potrafi polować na inne owady. Dorosłe osobniki żywią się produktami bogatymi w cukier, ale larwy potrzebują produktów białkowych. Aby zaspokoić te potrzeby robotnice dostarczają im pokarm w postaci:

  • Upolowanych mszyc
  • Gąsienic innych owadów
  • Małych owadów i motyli
  • Padliny
  • Wyrobów mięsnych

Imago (owady w ostatecznym stadium rozwoju) są wybredne. Ich pokarm to głównie słodkie płyny, takie jak:

  • Nektary pozyskane z płytkich kielichów kwiatowych
  • Spadź, soki drzew.
  • Rozlane soki
  • Przejrzałe owoce.

Z tego powodu istotne jest zachowanie czystości i chowanie pozostałości produktów spożywczych do lodówki. Inwazyjne gatunki, dorastające wśród osiedli ludzkich, bazują na resztkach pokarmowych znalezionych na śmietniku i w innych miejscach takich jak cukiernie czy sklepy. Osy najbardziej uciążliwe stają się na przełomie lata i jesieni, kiedy to młode przyszłe królowe dorastają, a nadchodzące mrozy zwiastują koniec okresu życia robotnic. Ponieważ nie muszą już dostarczać pokarmu, skupiają się na własnej fizjologii szukając słodkich źródeł pożywienia.

NIE DZIEL SIĘ JEDZENIEM

Owady nie potrzebują pomocy człowieka, w znalezieniu pokarmu. Jeśli jednak znajdą łatwe źródło utrzymania z przyjemnością skorzystają z gotowych produktów. Dlatego często zdarza się, że zagnieżdżają się one w pobliżu domów i przedsiębiorstw.
Usunięcie gniazd os nie jest proste, a bez odpowiedniej wiedzy i wyposażenia, może być także niebezpieczne. W celu skutecznej neutralizacji warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak nasza.