Usuwanie Szerszeni Warszawa
5 RZECZY, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O SZERSZENIACH
Czy istnieje latające stworzenie, które budzi większy strach niż szerszeń? Ponieważ większość osób miało wątpliwą przyjemność spotkać tego owada na swojej drodze, wiemy, że nie musi się to skończyć tragedią. Mimo to traktujemy je z należytym szacunkiem i chętnie pozbywamy się gniazd z okolicy, w której mieszkamy. Poznanie szczegółów życia błonkoskrzydłych pozwala rozsądnie podejść do tematu.
„Na co się przydaje wiedza, jeśli nie służy człowiekowi?” Raoul Follereau
FAKTY DOTYCZĄCE SZERSZENI
Tych pięć danych z życia osowatych mogą Ci się przydać:
- Co jedzą szerszenie?
Szerszenie są drapieżnikami i odpowiadają za redukcję owadów, które człowiek uważa za szkodniki. Jest więc zwierzęciem mięsożernym, ale żywi się również owocami i sokami niektórych drzew. - Jak duży może być szerszeń?
Największe wśród szerszeni są królowe. Te, w wypadku szerszeni azjatyckich mogą osiągać nawet 4,5 cm długości. Robotnice są trochę mniejsze i zwykle mieszczą się w przedziale 3-4 cm. Zdążają się jednak wyjątki – spotyka się nienaturalnie duże owady – mierzące nawet 5,5 cm. - Czy szerszenie zabijają?
Tak i są w tym naprawdę dobre. Jako drapieżniki polują na owady, a nawet małe ssaki. Myśląc jednak o śmiertelnych przypadkach wśród ludzi trzeba uczciwie przyznać, że szerszenie są jedynie pośrednio im winne. Człowieka zwykle zabija reakcja alergiczna i brak pomocy w odpowiednim czasie. - Ile liczy gniazdo szerszeni?
W roju szerszeni może znajdować się kilkaset osobników. Maja one podzielone zadania i nie wszystkie (tylko samice) mogą żądlić. Rzadko zdarza się, aby cały rój atakował ofiarę. - Dlaczego tak ciężko usunąć gniazdo?
Pierwszą trudnością z jaką spotykają się osoby zajmujące się usuwaniem owadów jest znalezienie gniazda. Nie zawsze jest ono umiejscowione w łatwo dostępnym i widocznym miejscu. Kolejna trudność polega na znalezieniu skutecznych środków, aby zlikwidować nie tylko szerszenie znajdujące się w gnieździe, ale również owady, które znajdują się poza gniazdem imogłyby w przyszłości je odbudować. Należy pamiętać , że szerszenie latają też w nocy. Biorąc pod uwagę te fakty, a także ryzyko związane ze zbliżaniem się do gniazda, warto skorzystać z usług naszej profesjonalnej firmy tel 502 994 993
NOWOŚĆ W EUROPIE – SZERSZEŃ AZJATYCKI
Jeszcze jakiś czas temu w Polsce i Europie spotykało się głównie szerszenia europejskiego. Owad ten zwany również szerszeniem groźnym nie jest mile widziany w pobliżu domów. Stąd usilne starania – dzięki wyspecjalizowanym firmom całkiem skuteczne – aby usunąć owady z takich miejsc. Wobec powszechnego strachu wzbudzanego przez błonkoskrzydłe, nie dziwi fakt, że pojawienie się nowego gatunku rodzi pytania. Spróbujmy się bliżej przyjrzeć konkurencji naszego europejskiego odpowiednika.
SZERSZEŃ AZJATYCKI – BIOLOGIA
Poniżej podajemy kilka podstawowych informacji dotyczących szerszenia azjatyckiego:
- Rozmiary – 4,0 do 5,0 cm długości
- Naturalny obszar występowania – wschodnia Rosja, Chiny
- Wysoki stopień agresji – atakują nawet większe owady
- Znienawidzone za niszczenie pszczelich rojów
- Gniazda przybierają ogromne rozmiary – nawet do 1 m średnicy
- Groźny dla ludzi.
Powyższe fakty pokazują, że mimo strasznego wyglądu i silnych instynktów drapieżcy, stanowią one bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Dużym problemem jest spustoszenie siane wśród pszczół. Nie oznacza to, że szerszeń ten nie może zabić człowieka. Jak pokazują dane z Japonii, na skutek kontaktu z owadem ginie ok. 40 osób rocznie w Indiach dwa razy tyle.
EUROPEJSKI ODPOWIEDNIK
W naszych warunkach dużo częściej spotyka się inną odmianę szerszeni. Szerszeń europejski, zwany również Vespa crabro jest nieco większy i chętniej przebywa w pobliżu ludzi. Podobnie jak azjatycki kuzyn, jest drapieżnikiem. Co ciekawe, owady te chociaż są w stanie upolować nawet małe ssaki, stosunkowo rzadko atakują ludzi. Robią to w zasadzie tylko w ostateczności. W przeciwieństwie do os niełatwo je wyprowadzić z równowagi. Mimo to, posiadanie gniazda przy domu jest obarczone ryzykiem. Przypadkowe spotkanie z szerszeniem może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Aby tego uniknąć, należy usuwać owady i ich gniazda. Proces ten powinny przeprowadzać osoby wyszkolone i odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym atakiem. Skuteczna akcja likwidacji szerszeni to taka, która nie pozwoli na odbudowę roju.